Kompozit Dünyası
Kompozit Dünyası
Ceritified
ISO 9001:2008
Number 1
Rex 1250 Machine

SMC NEDİR

KOMPOMAK KOMPOZİT&EKSTRUDER DÜNYASINA HOŞGELDİNİZ Kompomak 'la Farkı Farkedecekiniz. Tıkla>> Detayları İncele >> KOMPOMAK Siz düşünün, biz üretelim !!! Yüksek Standartlarda Üretim... İşinize özel Teknolojik çözümlerle projelerinizi destekliyoruz !!! Malzeme seçiminden nihai ürüne kadar yanınızdayız !!! KOMPOMAK'la Farki Farkedeceksiniz !!! Kompozit DÜNYASI Siz düşünün, Biz üretelim!!! Beraber hayallerinizi gerçeğe dönüştürelim. İşinize özel teknolojik çözümlerle projelerinizi destekliyor. Malzeme seçiminden nihai ürüne kadar yanınızdayız !!! Tıkla>> Kompomak Kompozit DÜNYASI Tıkla Kompomak Beraber KOMPOZİT DÜNYASI'nın geleceğine yön verelim!!! Slide New Layer Click Here


SHEET MOLDİNG COMPOUND SMC MATERIAL

 

Siz düşünün, biz üretelim! Beraber Hayyallerinizi gerçeğe dönüştürelim İşinize özel teknolojik çözümlerle projelerinizi destekliyor. Malzeme seçiminden nihai ürüne kadar yanınızdayız. 

Kompomak ;

                         SHEET MOLDİNG COMPOUND

      (SMC) HAMMADDELERİMİZ TEKNİK ÖZELLİKLERİ 

 

 — Yüksek elyaf reçine birleşimi %15 -%40 elfa oranı  ; SMC shet moldin coumpuand hammaddelerimiz   Yüksek Elyaf – Reçine bileşimine sahip çok yoğun  kompozitlerin işlenmesini sağlar . SMC  parçanın Elyaf  içeriği ne kadar yüksek olursa parça o kadar güçlü ve performansı o kadar yüksek olur.

— V0 hammmede üretimi ; enerji sektörü için yanmaz vo teknik sartlarını saplayan hammadde üretimi.

– İstenilen renk seçeneği

— İstenilen teknik özelliklerde hammadde üretimi

— Hammadde sevkiyatlarımız ; Hammaddemizin ebatları 100 cm genişlik ve 3-4 mm kalınlıkta ve kolilerde sevk edilmektedir. 

 

SHEET MOLDİNG COMPOUND (SMC) NEDİR ?

              

                                                SMC NEDİR  ?

 

SMC hem bir proses hem de güçlendirilmiş kompozit malzemedir.

Daha önceden mikserlerde hazırlanmış homojen reçine Kompomak tarafında hassas olarak ayarlanabilen özel tasarlanmış DR BOX doldurulur.

Bu reçine türleri istenilen özelliklere göre;

Polyester reçine  

Vinilester Recine   

Epoksi reçine

Hibrit reçine olarak hazırlanabilir.

Reçineler genellikle; Reçine, yani kompozit matris, ısıyla sertleşen reçine (genellikle polyester ama aynı zamanda vinilester ve epoksi ve hibrit olabilir ), dolgu maddeleri olarak; kalsiyum karbonat, alümina vb.ve başlatıcılar, inhibitörler, koyulaştırıcılar kalıp ayırıcı maddeler gibi katkı maddelerinin karışımından oluşur.

Reçine hazırlamak istenilen teknik özellikler için (mekanik mukavemet , çekme mukavameti UV Kararlı , Düşük Alev ve Duman Toksisitesi, kimyasal bileşiklere dayanıklılık … vs ) için çok önemlidir.

Kıyılmış elyaf, genellikle cam elyafı  ,  karbon elyafı olarak kullanılmaktadır.  Kesilmiş süreksiz elyafların uzunluğu yaklaşık 25 – 50 mm’dir.

Uzun Şerit liflerin  kesilerek Komposan makinaları elyaf dağıtıcıları sayesinde homojen SMC  üretilebilir.

Kompomak makinaları sayesinde Lifli takviyenin reçine ye hacim oranı %10 ile %50 arasında homojen SMC hammadde üretilebilir.

Hazırlanan sıvı reçine ve kırpılmış elyaf bir hat boyunca doğru seçilmiş ve doğru tasarlanmış bant ve sıkıştırma merdaneleri ve uygun basınç sayesinde liflerin homojen olarak reçineyle buluşturulması sonucu SMC hammadde elde edilir.

 

 

 SMC kalıplama işleminde bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Kalıplama sıcaklığı
  • Kalıplama basıncı
  • Kalıplama süresi.

— Kalıp sıcaklığı :

Kalıplama işleminde SMC kalıplama bileşiğinin sıcaklık değişimi daha karmaşıktır.  SMC kalıplama bileşiğinin kalıplama sıcaklığı, ekzotermik sıcaklığına ve kürleştirici ajanın kürleşme hızına bağlıdır. Genellikle, sertleştirme kürleştirme sıcaklığının  yaklaşık 135 ila 170°C olan ve deneylerle belirlenen sertleştirme sıcaklığı aralığıdır. 

İnce cidarlı ürünlerde sıcaklık düşük tutulup kalın cidarlı malzemelerde sıcaklık yüksek tutulabilir .

— Kalıplama basıncı:

Smc malzemelerin kalıplanmasında olabildiği kadar sıkıştırma kuvveti kullanılır. Sıkıştırma kuvvetini belirlemedeki kriterler ;eriyik viskozitesi yüksek ,  karmaşık şekillere ve  ince duvara sahip malzemeler , kompleks girinti ve çıkıntılara sahip derin veya geniş yüzey alanlarına sahip ürünleri işlerken, büyük akış direncinin üstesinden gelme ihtiyacı dolayı daha yüksek kalıp presleme ihtiyacı nedeniyle kalıp boşluğunun doldurulması gerekir.

Kalıplama basıncı; hesaplanırken genellikle Cm 2 ye 90kg veya 100 kg yuk hesabı esas alarak yapılmaktadır.

Bu yükler hesaplanmasında büyük etken olan kalıp çapak hattının iyi dizany edilmesi gerekmektedir.

— Kalıplama süresi;  

Kalıplama süresi, sıkıştırma kalıplama ve tutma basıncı süresi olarak da adlandırılır. 

Kalıbın tamamen kapanmasından sonra, malzemenin kalıpta ısıtılıp küreleşme için gecen süreye küreleşme süreside denmektedir.

Kirleme, termoset malzemelerin  kalıplama sırasında gövde şeklindeki yapının oluşum sürecini ifade eder. 

Kürleşme esnasında Kimyasal reaksiyonun oluşmaktadır. kürleşme süreci çapraz bağlama reaksiyonu tamamen gerçekleştiği süredir.

Kalıp bekleme süresi , çapraz bağlanmaya katılacak tüm reaktif grupların reaksiyona katıldığı nihai küreleşme sıcaklığına ulaşıncaya kadar gecen zamandır. Bu zamanı etkileyen unsurlar, kalıp ısıtma sisteminin homojen olması, kürleşme ajanlarının teknik özellikleri, ürün  geometrisi, ürün kalınlığı ürün dizaynı , kalıp dizaynı… vs etkileyen unsurlardır.

 

×

Protim Makina

× Whatsapp